Wednesday, August 25, 2010

Muinastulede öö, Sööt ja Tõun ning põlevad heinakujud


Muinastulede öö lõkkega on Matsalu külas sel aastal päris parasjagu sehkendamist. Kõigepealt laulavad Keemu sadama kiigeplatsil Jaan Sööt ja Tõnu (Tõun) Timm, seejärel süüdatakse juulis valmistatud heinaskulptuurid ning lõpuks pannakse põlema muinaslõke ise.

Kontserdi algus kl 20.00, muinastulede lõkked üle Eesti süttivad kl 21.30. Matsalu muinastuleplatsil baari ja snäkimüüki ei ole, kuid oma piknikukorvi kaasa võtmine ei ole keelatud - kui pärast plats puhtaks jääb. Ka istepinke ei pruugi kõikidele jätkuda, seepärast - vastavalt ilmale, kas piknikutekk või oma kuiv istealus kaasa.

Friday, August 13, 2010

14. august - II RANNAKÜLADE PÄEV

Laupäeval, 14. augustil kell 12 Saleveres Salume Seltsi korraldusel II Matsalu lahte ümbritsevate külade kokkusaamine.

Saturday, August 7, 2010

Kontsert peetud, laager lõppenud.


Kuigi ilm ähvardas korraks vihmaga ja läks siis hirmus palavaks, peeti laagri lõppkontsert siiski Metsküla koolimaja hoovil. Lisaks lapsevanematele olid kontserti kuulama tulnud ka ümbruskonna külaelanikud ja asjamehed. Laagrit kimbutanud tontide ja kummituste kohta ei ole teada, aga kus nemadki kõrvale said jääda.

Kontserdi kava tuli kokku ligi 1,5 tunni pikkune ning tänu Tõstamaa noorte muusikute isale Madisele sai see kõik ka salvestatud. Kui film ja plaat valmis toodetud, anname teada. Kontserdil esitati nii soolo- kui ansamblipalasid ning loomulikult kanti ette ka ühendorkestri laulud. Publiku vastuvõtt oli soe ja aplaus ei tahtnud lõppeda. Eriti hinnati nende muusikute etteasteid, kes konkreetse pilli esimest korda sellesama laagri käigus kätte võtsid. Lisalugu siiski ei tehtud, vaid kiirustati kooki sööma. Iga laagriline sai lisaks meisterdatud-modelleeritud teostele kaasa isikliku noodikausta, kus sees lauldud-mängitud lugude noodid ja sõnad. Nagu õpetaja Krista noodikaustu välja jagades selgitas, antakse noodid laagrilistele just põhimõtte tõttu kätte PÄRAST kontserti, sest pärimusmuusikat tuleb õppida ja mängida kuulmise järgi.

Et laagriliste hulgas said esimese kandlemängukogemuse ka mitmed Metsküla kohalikud noored muusikud, otsustasid laagri õpetajad ja korraldajad algatada Metsküla Algkoolile väikekandle hankimise projekti. Lõppkontserdil Metsküla Algkoolile väikekandle kinkimiseks käivitatud korjandusel kogunes 795 krooni, mis tähendab, et kui samas tempos jätkatakse, on esimeseks septembriks kannel olemas.

Matsalu Külaselts tänab korda läinud laagri eest kõiki kes kaasa aitasid:
Õpetajad: Krista, Raivo, Elo, Ott, Marju ja Ülle.
Kasvatajad: Triin ja Elina
Kokad: Hellat ja Reet
Matkajuhid: Marje ja Hellat
Skulptuuristuudio õpetaja: Tauno
Metsküla kooli töötajad: Mare ja Ene

Toetuse eest avaldame tänu: Kultuurkapital, Hasartmängumaksu nõukogu ning Lihula Vallavalitsus. Ning muidugi kõige suurem tänu laagris osalenud noortele ja nende vanematele. Kohtumiseni järgmisel aastal!

PS! Jälgida tasub ka pildigaleriid, sest sinna ikka lisandub üht-teist, kui abivalmid fotograafid oma ülesvõtteid saadavad. Ja et kontserdi video tootmine võib veel pisut aega võtta (Madis läheb 2 nädalaks reisile), vaadake seni laagri ühendorkestri peaproovi salvestusi Youtubest: Ostetud Hääl ja Fairy-lugu.

Friday, August 6, 2010

Lastelaager, eelviimane päev


Laagri eelviimane päev sai päris sportlik - päeval toimus matk mere äärde Näärikivide juurde, kus soovijad said kassikulda korjata. Ja õhtul käidi Võlumetsas tõrvikumatkal. Võlumets oli tore - juurikate vahel vedelesid pealuu ja säärekondid, tõsi, lehma omad. Puude vahel vilkusid virvatulukesed ja puu otsas kummitas. Ja kui kaugemal veel kirikukell lööma hakkas, tulid päris tondid. Hiljem muidugi selgus, et need olid hoopis lehmad, kelles öises metsas liikuv tõrvikutega rongkäik suurt uudishimu tekitas.

Muidugi toimusid enne seda ka pillitunnid ja meisterdamine. Usinamad said valmis päris kenad punutud paelad ning vilditud kaelaehted. Näitusel näitame.

Ansamblimängus harjutati suure koosseisuga esinemist ning peaproovid said ka videosse. Videojupid said ka Youtube üles, huvilised leiavad need üles järgmistelt linkidelt.
Ostetud hääl.
Fairytale.

Ja muidugi said mõned uued pildid üles ka pildigaleriisse.

Veel pisut pilte lastelaagrist

Galeriisse lisandub järjest uusi pilte. Lisaks Jaano-Martini fotodele on oma aparaatidest paremaid kaadreid kasutada andnud ka Marju ja Jana. Mille eest neile suurim tänu.

Laagri tegemistest loodame kokku saada ka väikse video, musta materjali on kogunenud juba üksjagu. Kuid et filmi monteerimine on aeganõudev töö, siis saab videot näha kunagi hiljem.

Praegu aga käib viimane ring proove homseks lõppkontserdiks. Metsküla algkoolis kl 15.00, kõik on oodatud.

Thursday, August 5, 2010

Lastelaagri 5. päev

Eilne skulptuuristuudio venis pea videvikuni. Kõik teosed said hinded, retsensioonid ning Tauno Kangro autogrammi. Laagri lõpul lähevad tehtud kujud näitusele ja pärast saab igaüks oma skulptuuri endale koju kaasa. Modelleerimistunni käigus hakkas Tauno andekaid noori kunstnikke "kolleegideks" kutsuma ning lahku mindi suurte sõpradena.

Pärast pikka päeva tundsid paar poissi ennast pisut kehvasti - süda läikis ja kõhus keeras. Igaks juhuks paluti arstil vaadata-kuulata, et ega mingi ohtliku viirusega tegemist pole. Arst andis igaks juhuks mõned valged ja mõned kollased tabletid, mida vajadusel sisse võtta. Ülejäänud lapsed joonistasid niikaua plakateid: "Ära söö tooreid õunu" ning "Pese käsi ka siis kui sa neid ei pese". Hommikuks selgus, et tegu oli hariliku Metsküla zombi-viirusega, mis muudab inimesed ööseks korraks niisugusteks, nagu lisatud pildil - aga kui kukk laulma ja päike tõusma hakkab, on kõik jälle korras.

5. laagripäeval alustati suuremate ansamblite kokkumänguga ja selgeks õpiti 2 lugu: "Haldjas" ja "Ostetud Hääl". Hääle ostmise lugu ei ole sugugi poliitiline, see on pärit Kullamaa kihelkonnast ja kirja pandud sügaval tsaariajal - 1911. Haldjaga on ainult see kehv värk, et eestikeelsed sõnad puuduvad - need peavad laagrilised ise kiiruga kokku kirjutama.

Mõned pildid on lisatud ka galeriisse.

Wednesday, August 4, 2010

Lastelaagri 4. päev


Eile õhtul ja öösel möllanud äike andis ennast veel hommikulgi tunda - nimelt olid osad õpilased välku kartnud ega saanud seepärast hästi magada. Kuigi linnuke põõsa ääres siristas, et tegelikult olla teisel korrusel hoopis kella poole kaheni bändiproovi tehtud.

Aga hommikul oli ilm jälle ilus ning pillitunnid võisid toimuda nii toas kui õues. Ansamblid hakkavad järjest paremini kokku kõlama ja kel huvi-viitsimist rohkem, saab proovida juba teist või kolmandatki pilli. Õpetajad tegid igale lapsele valmis personaalsed noodikaustad, kuhu pannakse laagris õpitud-mängitud lugude noodid ja sõnad.

Pärastlõunal toimusid hasartsed teatevõistlused, muidugi käis pillitundidega paralleelselt ka savinööpide voolimine ja maalimine.

Pärast õhtusööki saabus külla Tauno Kangro, kes pani õuele püsti modelleerimisklassi ja skulptuuristuudio alustas tööd. Modelleerimiskooli käigus voolib iga laagriline endale valmis täiesti isikliku skulptuuri.

Mõned värsked pildid on ka galeriisse lisatud.

Tuesday, August 3, 2010

Lastelaagri 3. päev


Ansamblitunnid hakkavad ilmet võtma, akna tagant kuulates kõlab mäng juba täitsa nagu päris pillilugu. Ka personaalsed pilliõppetunnid lähevad keerulisemaks... ainult et iseseisvaks harjutamiseks ette nähtud tunnid kipuvad jalkamängu ja ronimisredelite peale kuluma. Aga vajalik tegevus seegi ja sõprade seltsis igav ei hakka.

Ja loodusmatkad on huvitavad. Giid Marje räägib täpselt ära, millised marjad kõlbavad süüa ja millised mitte ning kuidas neil vahet teha. Ka põllu- ja metsataimede määramisega saavad laagrilised juba päris rahuldavalt hakkama.

Mõned koduigatsused on kimbutamas käinud, aga need jäävad kohe kaugele maha, kui kaaslased matkama või mängima kutsuvad. Galeriisse said ka mõned uued pildid üles.

Monday, August 2, 2010

Lastelaagri 2. päev


Teine laagripäev algas pillitundidega, kus laagrilised õpetajatele oma seniseid oskusi näitasid. Ja siis jätkati juba tõsisemate individuaal- ja rühmatundidega. Kel parasjagu pillitundi polnud, tegeles õpetaja Marje juhtimisel meisterdamisega.
Pärastlõunal toimus rahvapillide tutvustamine - laagrilised jagunesid gruppidesse ja õpetajad tutvustasid igale grupile kordamööda oma pille - ning näitasid, millist muusikat ühe või teise instrumendiga mängida saab. Lisaks tavalisematele, nagu flöödid, kandled, kitarrid ja viiulid, kuulati ka torupilli ja hiiukannelt.
Seejärel jagati laagrilised kahte rühma, üks seltskond matkas Marje juhtimisel Võigaste metsas, teised käisid paadiga Matsalu lahel.
Õhtul toimus lõkke ääres ühine tantsuring.
Laagri pildigaleriid saab vaadata siin.

Sunday, August 1, 2010

Lastelaager algas





Matsalu Laste Loodus- ja Loovuslaager on alanud, õpetajad on kohal ning ka enamus õpilasi.


Pühapäeval söödi saabumise puhul kringlit, seati end ööbimispaigas sisse ning toimus tutvumisring. Igaüks ütles, mis pilli ta varem mänginud on ning mida ta laagri jooksul juurde tahaks õppida.


Õpetajad täpsustavad tunniplaani, lapsed mängivad pilli ja palli.