Sunday, November 5, 2017

MARDID VARSTI UKSE TAGA!

Umbes nädala pärast on mardipäev. Lääne-Eestis ja saartel oli aga tavaks, et päeva ajal liikusid  ringi vaesed naised, kogudes endale toitu ja riideid. Nemad ei pruukinud end maskeerida. Kui aga maskeerida, siis Lääne-Eestis maskeeriti loomadeks. Miks loomaks? Seletusi on sellelegi tavale palju, alates sellest, et surnute hinged liikusid ringi erinevate loomade ja lindudena, et osa neist kujutas kunagisi loodusjõude ja -haldjaid, viljakushaldjaid, ka pimeduse deemonlikke esindajaid.

Kuidas teil 11. märtsil ajaga on? Kui teeks ühe järel-mardipäeva ja saaks kokku, näiteks Keemus? Või võiks teha ka mardi-matka ja jalutada Matsalu bussipeatuse juurest Keemu ja tagasi? Oleks tervislik.
Muidu aga -  lindude ränne on enam-vähem lõpule jõudnud, vaid väikeseid luikede gruppe siin-seal põldudel näha. Pasknäärid on oma talvetagavarad peitnud ja tammetõrud maha matnud. Rannikul kuuleb selgema ilmaga kotkaste kiljumist. Neil  on pesitsus läbi ja mõtted vist juba uues hooajas.
Lehed on langenud ja põõsastest võib nüüd leida põnevaid pesasid.  Lehelinnud, põõsalinnud või metsvindid on neid kevadel poegade ootel hoolega pununud.
Kaja

No comments:

Post a Comment